-Sponsor Reklam-
-Sponsorlu Reklam-

Ziyaretçilerin Web Sitenizde Uzun Süreli Kalmasını Nasıl Sağlarsınız?

Ziyaretçilerin Web Sitenizde Uzun Süreli Kalmasını Nasıl Sağlarsınız?

Bugün sizlere merak edilen bir konu hakkında yazı yazmak istedim. Buda web sitenize giren bir ziyaretçinin uzun soluklu olarak kalmasını nasıl sağlarsınız? Bu konu hakkında herkes birşeyler yazmış ama size bu konu hakkında google araştırmalarını ve püf noktalarından bahsetmek istiyorum.

Eğer web siteniz varsa ve iyi bir istatistik sonuç elde etmek istiyorsanız yazdığım yazıdaki püf noktalara bakarak sizde web sitenizi ziyaret eden ziyaretçilerinize iyi vakit geçirecek alanlar sağlayabilirsiniz.

-Sponsorlu Reklam-

1)Ziyaretçiler için hız önemli!

Attığım başlıktan da anlaşılacağı gibi web sitenize gelen ziyaretçi ilk olarak fazla beklemek istemez. Yazdığınız yazı ne kadar önemli olursa olsun, gelen ziyaretçi yapılan araştırmalar sonucunda girdiği bir web sitesinde (özellikle de mobilden) 3 saniyeden daha uzun süre beklememektedir.

Bazı durumlarda göz önüne alındığında bu sürenin en fazla 5 saniye olduğu ortaya çıkmaktadır. Yapılan google araştırmasına göre de;

“Mobil kullanıcıların %60’ı, mobil web sitelerinin 3 saniye içinde yüklenmesini bekler. Ortalama olarak ziyaretçilerin %75’i, yüklenmesi 5 saniyeden uzun süren bir mobil web sitesinden ayrılır.” sonucu ortaya çıkmıştır.

2)Sayfa boyutu açılma hızını etkiler!

2011 yılında mobil siteler için sunulan sayfa boyutu ortalama olarak 390 kb civarındaydı ve o dönem için muazzam bir imkandı. Gelişen alt yapı ve AMP ile beraber artık mobil sayfalarda sayfa başı ortalama boyut 2 mb kadar yükseldi. Ama bazı web siteleri bunu yüksek çözünürlüklü resim, video, komut dosyaları ve ek bileşenlerle daha da aşmaktadır. Bunun sonucunda ise sayfa boyutu arttığı için sayfalarınız da daha geç açılmaya başlar.

Bundan dolayı yapmanız gereken CDN olarak yada minify edilmiş dosyalar kullanmanızdır. Bu tür sorunları bu şekilde azaltabilir hatta çözebilirsiniz.

3)Hız, dönüşüm oranınızı olumsuz etkiler!

Yavaş olan web siteleri kullanıcılar tarafından pek tercih edilmezler. Bu kullanıcı açısından böyleyken aynı zamanda size farklı bir konudan da bahsetmek istiyorum. Bu da dönüşüm oranlarınıza olumsuz etki bırakması!

Bazı web sitelerinde dönüşüm herşeyden önemli olabiliyor ve bundan dolayı da birkaç ilginç noktayı belirtmek isterim. Yine yapılan google açıklamasına göre yavaş açılan web siteleri google tarayıcını da yorduğu için dizine eklenmede sorun yaşamanızdır.

Siteden çıkış oranları, hemen çıkma oranları, dönüşüm oranları ve elde tutma açısından performansa zarar verir. Google tarayıcısını da yavaşlatarak tarama verimliliğine zarar verir ve daha az sayfanın dizine eklenmesine yol açar. Tüm bunlar site sahipleri ve müşteriler için olumsuz sonuçlar doğurur. Bundan dolayı yavaş olan bir web sitesi aslında sadece kullanıcı açısından olumsuz not almakla birlikte Google tarafından da olumsuz not alır. Bunu zamanla anlarsınız. Yazdığınız yazının geç düşmesi, arama sonuçlarında sayfanızın gerilere düşmesi bunlardan bir kaçıdır.

Kısaca sonuca gelirsek web sitenizde kullanmış olduğunuz ek dosyaları minify etmek, AMP yapılı web sitelerine geçmek ve CDN kullanarak web sitelerinizdeki hız sorununu halledebilirsiniz. Bununla beraber web sitesinde ilginç ve farklı içeriklere yer vermek kullanıcılar açısından web sitenizde uzun süreli zaman geçirme sağlar.

Bunun sayesinde Google dizinine eklenmeniz hızlanır ve arama sonuçlarındaki varlığınızda ciddi anlamda iyileşmeler meydana gelir. Bu adımları uygulayarak kısa süre içerisinde web sitenizin değerini ve varlığını arttırabilirsiniz.

 

Etiketler

Cengiz Ararat

Merhabalar ben Cengiz. Web ve Grafik tasarımcısıyım. Bildiğim şeyleri sizinle paylaşarak, bilmediğim şeyleri ise araştırıp öğrendikten sonra sitemde yayınlıyorum. E-ticaret firmasında web ve grafik tasarımcısı olarak çalıştım. Şimdi ise freelencer olarak firma ve kuruluşlara destek veriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün