MacTeknolojiWeb DünyasıWindowsYazıhane
Trend

WordPress Nasıl Kurulur?

WordPress Nasıl Kurulur?

Birçok blogger tarafından merak edilen ve hala net olarak cevap bulamayan arkadaşlar için bu yazıyı yazmak istedim. Bazılarımız wordpress’in bize sunduğu kolaylıklardan yararlanmak istiyor ama kurulumda bazı sorunlar yaşadığını söylüyor. Bu yüzden bende wordpress nasıl kurulur adında bir yazı yazmayı düşündüm.

Biliyorsunuz ki wordpress tabanlı bloglar profesyonel biçimde yapılmış duruyor ve gerçekten hayat kurtaran eklentileriyle de blog alanında vazgeçilmez olmaya devam ediyor. Peki bu wordpress nasıl kurulur ve neler yapmalıyız? İşte tüm bu soruların cevabını bu yazımda bulacaksınız.

Adım adım giderek anlatacağım bu konuda hala kurulumda sıkıntı yaşayan arkadaşlar yazının sonunda yorum olarak sorunlarını bildirirse yardımcı olabilirim. O halde wordpress’in ilk kurulumunda nelere ihtiyacımız var bunları anlatayım.

WordPress’e ilk adım

WordPress blog yazmak isteyenler için yola çıkmış ve bu adımda eklentileri sayesinde e-ticaret, oyun sitesi, video, film ve indirme sitelerine dönüştürmeye müsait olan bir platformdur. Eklentilerini eğer doğru kullanabilirseniz gerçekten çok verimli sonuçlar alabilir ve kendinize hat bir kitleye hitap edebilirsiniz.

WordPress kurulumunda ilk adım olarak bir alan adına yani DOMAİN’e sahip olmanız gerekir. Kurulumu bu alan adına yapacağız. Bu yüzden size önereceğim bir site olan godaddy.com adresinden 5 tl karşılığında alan adınızı alabilirsiniz. Normalde alan adları daha yüksek fiyatlarda satılırken godaddy size bir kereliğine mahsus olarak alan adını 5 tl’ye satıyor.

İkinci adım ise bir HOST alanına ihtiyacımızın olduğudur. Çünkü host alanımız olmazsa sitemize girecek kullanıcılara göstermek istediklerimizi sunamayız ve sitemiz açılmaz. Bazılarının host nedir ya dediğini duyar gibiyim.

Host; sizin anlayabileceğiniz dilden basitçe şudur. Bir ürün satmak istediğinizi düşünün. Bu ürünü bozulmadan muhafaza edebiliceğiniz bir yere ihtiyaç duyarız.İşte bu ürünlerimizi muhafaza ettiğimiz yer Host alanımızdır. Bizimde resimlerimizi içeriklerimiz kısacası sitemiz bu alanda tutulur. Bu host alanımız olmazsa olmazımız. Bazılarımız ise localhost olarak kendi sunucusunu kuruyor yada bilgisayarını kullanıyor ama benim tavsiyem verimli olması açısından bir host alanı satın almanızdır.

WordPress Kurulumu

WordPress kurulumunu yapabilmeniz için wordpress’in kendi sitesinden wordpress’in en son sürümünü zip halinde indirmeniz gerekir. Ardından indirdiğimiz o wordpress zip uzantılı dosyayı dışarı çıkarıp FTP programı sayesinde içine sürükleyip bırakmanızdır. Ama bunun öncesinde alan adınızı host alanınıza yönlendirmiş olmanız gerekir. Bunun içinde godaddy üzerinden almış olduğunuz alan adının içine girip oradan DNS adresinizin Host adresinize yöçnlendirilmesi gerekir. Host aldığınız yerde zaten host yönlendirme adresiniz bulunuyor. Bu yönlendirme adresleri ns60(sayısal bir  değer olmalı).(Host adresinizi aldığınız yerin uzantısı).com şeklindedir. Bu şekilde DNS yönlendirmesini yaptıktan sonra, zaten wordpress dosyalarınızı FTP programıyla atmıştık, ardından site adresimizi şu şekilde yazıp (alanadınız.com/install.php) siteye giriş yapıyoruz ve bizi burda kurulum ekranı karşılıyor. Burada işte host adresiniz ve şifrenizi giriyorsunuz. Ardından wordpress paneline bağlanmanız için kendinize oluşturduğunuz kullanıcı adı ve şifrenizi belirleyip kuruyorsunuz.

Bazı kurulumlarda sıkıntılar olabiliyor. WordPress kurulum esnasında wp-config-sample.php adlı bir dosyanız olacağı için kurulum ekranında hata alacaksınız. Bu hata wp-config.php dosyanızın olmadığını söyleyen bir hata. Bunu ise çözmek çok basit.

wp-config-sample.php Hata Çözümü

Bu hata aslında wordpress’in kurulum dosyasında bu şekilde var olan bir dosyadır.Bazı hostlar güvenlik gereği otomatik wordpress kurulumuna mani oluyor. Bunun çözümü ise yapacağımız ufak bir ad değişikliği sonucunda çözülüyor. wp-config-sample.php adlı dosyamızın sonundaki -sample adını silip olan dosyayı wp-config.php şeklinde düzeltip kayıt edince ortada hata kalmıyor.

FTP Programı Nedir?

FTP, File Transfer Protocol (Dosya Transfer Protokolü) anlamına gelir, iki bilgisayar arasında dosya transferini sağlayan, internet ile beraber ilk geliştirilen protokoldür. Bir bilgisayardan diğer bilgisayara eş zamanlı dosya almak veya dosya çekmek için kullanılır.Bu yüzden belgelerimizi yüklemek için bu programları kullanmak gerekiyor.Ben FTP programlarından CuteFTP programını kullanıyorum. Nedeni ise düzenleme yapmak istediğiniz anda CuteFTP programı sayesinde istediğiniz dosyayı online editör sayesinde direk dosyadan düzeltme imkanı sunmasıdır.

WordPress Paneline Giriş

WordPress kurulumunu yaptıktan sonra ilk yapmanız gerek  şey ise kurulum dosyalarınızın içinde bulunan wp-admin klasöründeki install.php dosyanızı silmenizdir. Nedeni ise install.php dosyası orada olduğu takdirde güvenlik açısından problem olabilmesi ve bunu önlemek istememizdir.

Bunu da belirttikten sonra sıra temamızı ve içeriklerimizi yazmak… Bunun için panele giriş yapmamız gerekir. Panele giriş ise şu şekilde alan adınızı www.alanadınız.com/wp-admin şeklinde tarayıcınıza yazıp enter tuşuna basmanız yeterli ve ardından daha önce kurulumda belirlediğimiz kullanızı adı ve şifrenizle giriş yapmak.

Bundan sonra artık kendi sitenizin içinde olacaksınız. Burada kendi içeriklerinizi yazacağınız yazılar bölümü, bedava hoşunuza gidecek temalar, eklentiler ve birçok şeye giriş yapabileceksiniz. Umarım bu yazı aklınızdaki birçok soruyu cevaplar ve sorununuzu çözer. Dediğim gibi herhangi bir sıkıntı yaşadığınız halde bana iletişim bölümünden yazabilir ya da yazının bitiş bölümünde yorum yazarak ulaşabilirsiniz.

Etiketler

Cengiz Ararat

Merhabalar ben Cengiz. Web ve Grafik tasarımcısıyım. Bildiğim şeyleri sizinle paylaşarak, bilmediğim şeyleri ise araştırıp öğrendikten sonra sitemde yayınlıyorum. E-ticaret firmasında web ve grafik tasarımcısı olarak çalıştım. Şimdi ise freelencer olarak firma ve kuruluşlara destek veriyorum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün