Web TasarımYazıhane
Trend

Web Tasarım Fiyatları Ne Kadar? Fiyat Bilgileri

Web Tasarım Fiyatları Ne Kadar? Fiyat Bilgileri

Bugün farklı bir konu üzerinde sizlere yazı hazırlamak istedim. Konumuz ise Web Tasarım Fiyatları ve Web Tasarımında fiyatlar nasıl olmalıdır? Bu gerçekten çok fazla merak edilen bir konu. Çünkü gerçekten bu sıralar çokça gördüğüm yazılarda web tasarım fiyatlarının ne kadar olduğu merak ediliyor ve bunun için bazı rakamlar söyleniyor. Özellikle de en fazla gördüğüm rakamlar 100 liraya 200 liraya site yapıldığıyla alakalı. Peki gerçekten bu fiyatlara web sitesi yapılır mı? Yada profesyonel olan insanlar neden bu fiyatlara web site tasarımı yapmıyor? Madem bu fiyatlara web sitesi yapanlar var, Peki yüksek rakamlar neden veriliyor? İşte tüm bu soruları size elimden geldiğince açıklamaya çalışacağım.

100-200 TL Arasında Web Tasarımı Mümkün Mü?

Bazı sitelerde dolaştım ve birçok yerde 100 tl ile 200 tl arasında web sitesi yaptığını söyleyen arkadaşlar bulup onlarla konuşma imkanı buldum ve birkaç soru yönelttiğimde bazılarının fazla bir bilgiye sahip olmadığını hatta bazılarının ise bu fiyatlar içine Domain ve Host fiyatlarını da dahil ettiklerini gördüm. Peki bu insanlar Domain ve Host alanlarını da size verdiği halde nasıl bu fiyatlara web site tasarımı yapıyorlar merak ediyorum?

100-200 Tl arasında web sitesi yapılması pek mümkün değil. Bu konuda pek bilgisi olmayan insanlar bu fiyatlara web sitesi yaptırdıktan sonra çok acı çekiyor. İşin ilginç tarafı ise şu anki fiyatlara baktığımızda en düşük fiyatlardan domain godaddy.com adresinde 5 tl olsun. Host alanı da en düşük  aylık şu anda 5 tl olsa yıllık zaten 60 tl oluyor. Domain + Host alanları toplam 65 tl. Peki 100 tl ye nasıl yapılıyor. O kadar emek ver o kadar kod dene test et. Ben zaten bu gibi fiyatlara web sitesi yapan arkadaşlara güvenmiyorum. Sizlere tavsiyem onlara bu fiyatları ödemek yerine kendiniz araştırıp bedava site açın ama bu fiyatlara iş yapan tasarımcı olarak kendini tanıtan insanlara iş vermeyin. Çünkü ilerde Web tasarımcılar olarak bizlere karşı güveniniz azalıyor ve yarın bir gün iş verildiğinde acaba aynı problemleri yaşarmıyım diye düşünüyorsunuz. Halbuki gidip o fiyatları vermek yerine araştırsanız hem bilgi sahibi olursunuz hemde ne kadar yorucu ve o fiyatlara yapılmayacak işler olduğunu anlarsınız.

Domain ve Host alanlarını da zaten en düşükten hesap ettik ki bu az alanlara sahip hostları zaten tavsiye etmiyorum. Bant genişliği dolduğunda zaten sitenizde problemler yaşayacaksınız. Peki normal web tasarım fiyatları ne kadar olmalı? Biraz da bu konudan bahsetmek istiyorum.

Normal Web Tasarım Fiyatları Ne Kadar?

Şimdi de biraz bu konuya değinelim. Yukarıda sizlere en düşük fiyatlardan bahsettim ki zaten o fiyatlarda olsa bile bu işin olmayacağı aşikar. Peki normal düzeyde e-ticaret siteleri hariç normal bir blog açmak isterseniz bu fiyat aralığı ne kadar olur?

Normal düzeyde zaten Domain + Host fiyatları 100-200 tl arasıdır. Bunun üzerine tasarım devreye giriyor ve verilen emekler de cabası. Bu zaten en can alıcı nokta. Web tasarımdan anlayan bir insanın yaptığı site ile kendisine tasarımcıyım diyen insanların tasarımlarını karşılaştırdığınız zaman bile o ölücü fiyat çekenlerin yaptığı sitelerin ne kadar dandik olduğunu anlayacaksınız. Bu yüzden açıkça söylüyorum o fiyatlara web tasarım olmaz!

Normal düzeyde web sitesi yaptırmak isteseniz bu sitelerin maliyeti ise biraz yükseliyor. Tahmini olarak 400 den başlıyor denilebilir. Bu tasarımların yanında size özel sıfırdan yapılacak sitelerde ise durumlar farklı diyebilirim. Bazı web sitelerini tasarımcınıza anlatırsınız ve web tasarımcınız sizin isteklerinize uyan aynı şekilde çalışan bir wordpress kurabilir. Eğer wordpress kurulumu hakkında bilgi sahibi değilseniz WordPress Nasıl Kurulur adlı yazımı okuyabilirsiniz. WordPress tasarımı uymayan sıfırdan tasarımlarda ise grafik tasarımcı PSD tasarım hazırlar sonra onu web tasarımcı arkadaş kodlar sıfırdan yaparsa bu rakamlar 1000 lira üstüne çıkıyor denilebilir. Bu gibi tasarımlara aslında kesin fiyat verilemez. Çünkü orada tasarım yapan kişilerin emeği olduğu için o emek karşılığı rakamı o işi yapan kişi belirleyebilir.

Demem o ki size düşük fiyatlar verip Web Sitenizi yapacağını söyleyen kişiler aslında üç kuruş fiyat alabilmek adına böyle birşey yapıyor. Sıfırdan bir tasarım asla o fiyatlara yapılmaz. Web sitenizde oluşacak aksaklıklar sonunda ise size düzgün hizmet sunmaz ve sonrasında ulaşamayabilirsiniz.

Kendi Web Siteniz Olsun İster Misiniz?

Bazı arkadaşlarımız kendi web sitesini kurmak istiyor ama bunun için bilgisi yok. Bu gibi durumlarda size kesinlikle araştırma yapmanızı ve hiç olmazsa blog yazma için wordpress yada blogger gibi ortamlarda ücretsiz bir blog açıp yazmaya başlayın. Neden mi oralarda başlayın diyorum? Çünkü genelde insanlar bir hevesle blog yazma hevesine girişiyor ve ardından yarıda bırakıyor. Verilen emekler ve maddi kaynaklar da cabası. Bu yüzden önce alışmak için bu gibi blog yazılan platformlarda deneme yapmanızı isterim. Eğer devam etme isteğinizde azalma olmazsa ikinc, adım olan web sitenizi kurun derim. Eğer web tasarımcısı arıyorsanız size bu konuda yardımcı olabilirim.

Umarım bu yazım sizlere faydalı olmuştur. Faydalı bilgiler serime devam etmemi istediğiniz konular varsa bana iletişim bölümünden yazabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Cengiz Ararat

Merhabalar ben Cengiz. Web ve Grafik tasarımcısıyım. Bildiğim şeyleri sizinle paylaşarak, bilmediğim şeyleri ise araştırıp öğrendikten sonra sitemde yayınlıyorum. E-ticaret firmasında web ve grafik tasarımcısı olarak çalıştım. Şimdi ise freelencer olarak firma ve kuruluşlara destek veriyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün