-Sponsor Reklam-
-Sponsorlu Reklam-

UI ve UX Nedir? Neden Önemlidir?

UI ve UX Nedir? Neden Önemlidir?

Bu yazıyı kaleme alırken bu iki detaylı konuyu ayrı ayrı yazalım dedik. Fakat devamını okuduğunuzda UI ve UX‘in birbirinden ayrılmama nedenlerini sizler de öğreneceksiniz. Bu iki kelimenin önce manalarını sizlerle paylaşalım. UI (UI Design olarak da bilinir), User Interface (Design) kelimesinin kısaltılmış halidir. Sektörde kullanıcı arayüzü (tasarımı) olarak geçmektedir. UX ise User Experience yani kullanıcı deneyimini ifade eder.

Bu iki kavram son bir kaç yılda duyulur hale gelmiş olsa da gelecek yıllarda vazgeçilmezler arasında yerini alacağına kesin gözüyle bakıyoruz. İki kavramın da neyi ifade ettiğinden bahsederek faydaları bir arada toplamaya çalışacağız.

-Sponsorlu Reklam-

UI Nedir ve Neden Bu Kadar Önemli ?

2000’li yıllarda web siteleri yapılırken bu siteyi kimin ziyaret edeceğinden çok tasarımcının veya iş sahibinin beğenisine göre tasarımlar yapılıyordu genelde. Günümüzde web tasarım işini profesyonel yapanlar bu konunun asıl aktörünün ziyaretçi olduğunu ve bu arayüz tasarımının da ziyaretçilere göre yapılması gerektiğinin farkında. Bu nedenle UI, ziyaretçilerinizi karşılamada sizin ilk intibanızdır ve şiddetli derecede önemlidir. Tabi UI sadece web tasarım sektöründe yer almıyor. Günümüzde kullanıcıya hitap eden tasarımların tamamında bu var. Mesela Steve Jobs’un ürettiği cihazlar üzerinde tasarıma neden bu kadar kafa yorduğunu şimdi birkez daha düşünün.

UX Nedir ? Niye Önemli ?

UX yani kullanıcı deneyimi UI’ya göre soyut bir özelliğe sahip. Yani UI’da gördüğünüz somut bir tasarım UX’da yoktur. Biz bunu kısaca şöyle özetliyoruz : UI size tasarımı yansıtır, UX ise hissettirir. Bir web sitesini ziyaret ettiğinizde o sitenin size birşeyler hissettirmesi adına sizin için birşeyler yapması lazım. Kolay ödeme sayfaları, sorunsuz etkileşim, hızlı geribildirim vs.vs. İşinizi kolaylaştıran ve sizi çözüme ulaştıran herşey sizi mutlu hissettir ve bu deneyimi size yaşatan bir web sitesi de marka olarak aklınızda kalabilir.

UX üzerine çalışmalar yapılırken bir çok alanda kullanıcı üzerinde doğru testlerin yapılması gerekir. Bu zaman kaybı olarak görülse de proje devamı için elzem derecede önemlidir ve aslında görüldüğü gibi bir zaman kaybı da değildir.

UI ve UX da Nelere Dikkat Edilmeli ?

Bu iki kavram ülkemizde bir karmaşa içinde yürüyor. UX alanında uzman olduğunu dile getirenlerin CV’lerine baktığınızda çoğunda UI/UX Uzmanı olarak görüyorsunuz. Görünce biz de şaşırıyoruz. UI bir kullanıcı için ortaya konulan tasarımdır ve farklı bir uzmanlıktır. UX ise çok daha geniş ve bilimle iç içe bir kavramdır. UX için sosyolojiden tutun psikolojiye kadar bir çok alanda bilgi sahibi olmanız gerekebilir. Bu iki kavramı birleştiren ana madde kullanıcıdır. Dolayısı ile iki farklı uzmanlık alanı tek odakta toplanıyor diyebiliriz. Bu konuya meraklı olan ve bize sorular yönelten arkaşlar için de UX’a başlarken testler konusunda kapsamlı araştırma yapmalarını elbette öneriyoruz.

Kavramları ve test yöntemlerini ilerleyen süreçte daha fazla açıklama fırsatımız elbette olacak. Fakat bu iki kavram bir web sitesinde artık olmazsa olmazdır. Çalışmaları da bu yönde şekillendirmeye başlayabilirsiniz.

Etiketler

Cengiz Ararat

Merhabalar ben Cengiz. Web ve Grafik tasarımcısıyım. Bildiğim şeyleri sizinle paylaşarak, bilmediğim şeyleri ise araştırıp öğrendikten sonra sitemde yayınlıyorum. E-ticaret firmasında web ve grafik tasarımcısı olarak çalıştım. Şimdi ise freelencer olarak firma ve kuruluşlara destek veriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün