-Sponsor Reklam-
-Sponsorlu Reklam-
Trend

Mars’ta duyulan ses merak uyandırdı!

Geçtiğimiz günlerde sorunsuz bir şekilde Mars'ın yüzeyine iniş yapan InSight, amacı olmamasına rağmen Mars'ta rüzgar seslerini kaydetti.

 

 

-Sponsorlu Reklam-

Geçtiğimiz günlerde sorunsuz bir şekilde Mars’ın yüzeyine iniş yapan InSight, amacı olmamasına rağmen Mars’ta rüzgar seslerini kaydetti. Üzerinde ses kayıt özelliği bile bulunmayan araç, sismometre ve sensörlerine gelen titreşimleri kaydetti. Özel bir işlemin ardından dinlenebilir hale gelen sesler Mars’taki ortam hakkında bilgi veriyor.

Eğer bir gün Mars’a gidersek buna benzer rüzgar seslerinin olduğu bir ortamda bulunacağız. Hemen belirtelim, Mars 2020 Rover, Mars’a ulaştığından gelişmiş mikrofonları sayesinde ses kaydı da yapabilecek.

Mars’ta oluşan bu titreşim ve ses olayından sonra tekrardan hayat olup olmadığı merak uyandırdı. Umarım elimizde olan dünya’yı iyi kullanmayı da düşünürüz. Diğer yazılarımda görüşmek üzere.

Etiketler

Cengiz Ararat

Merhabalar ben Cengiz. Web ve Grafik tasarımcısıyım. Bildiğim şeyleri sizinle paylaşarak, bilmediğim şeyleri ise araştırıp öğrendikten sonra sitemde yayınlıyorum. E-ticaret firmasında web ve grafik tasarımcısı olarak çalıştım. Şimdi ise freelencer olarak firma ve kuruluşlara destek veriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün