-Sponsor Reklam-
-Sponsorlu Reklam-

Logo Yapımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Uzun zamandır logoyla alakalı bilgi verici bir yazı yazmak istiyor ve bu konuda gelen mesajlara geri dönüş sağladık. Bugünde Logo tasarımları ve logo yaparken nelere dikkat edilmesi gerekir konusunu ele alacağız.

Tasarımcılar logo yaparken genellikle kendi fikirlerini öne alırken bazı tasarımcı arkadaşlar ise yapacağı tasarımın şirketle bağdaştırılmış halini ele alıyor. Ama öncelikle logo yapımında font,tasarım,şirketin logoyla uyumu ve logo yapılacak sektöre uygunluğu ön plana çıkıyor. Nitekim pastacılık alanında logo yapılırken font olarak el yazıları ve süslü fontlar ön plana çıkarken, hukuk vb gibi alanlarda logo yapılırken daha soft ve düz yazı fontları terch ediliyor.

-Sponsorlu Reklam-

Logo yapılırken nelere dikkat edilmeli ve nasıl çalışılmalı?

Logo yaparken göz önünde bulunduracağım şeylerden az çok bahsettik. Sıra ise nasıl çalışılması gerektiği. Tasarımcılar olarak logo yaparken genelde şirketin ve kurumun misyon,vizyon,müşteriye hitabeti ve akılda kalıcılığı ön planda olmalı. Müşteri logoyu gördüğünde o tasarımın o şirketle bağdaştığını ve aklına ilk olarak o şirketin gelmesini sağlamalıyız.

Tasarım yaparken bazı metodlar da var. Bazıları karkalem ile çizim programla editleme yöntemi kullanırken bazılarımızda direk program üzerinden devam ediyor. Ama kaçırdığımız noktalardan bazıları şunlar;

-Logo yaparken yaptığımız tasarımı övmek ve harika olduğunu düşünmek yerine olumsuz taraflarını öne çıkarıp bunları nasıl giderebileceğimizi tespit etmeliyiz.

-Logo tasarımlarında çalışmamıza ara verip neler yaptığımızı gözden geçirmeliyiz.

-Logo tasarımı yaptığımız kuruma alternatif logo seçenekleriyle gitmeliyiz. Bu hem bizim açımızdan hem de logo yapacağımız kurum açısından daha iyi olabilir.

Logo ücretlendirilmesi Nasıl olmalı?

Logo tasarımlarının sonunda en can alıcı nokta ise fiyatlandırmadır. Bazı tasarımcılar bütçe sorarak tasarıma başlarken bazıları ise logo bittikten sonra ücretlendirme kısmına geçiyor. İşte bu bahsettiğimiz fiyatlandırma neye göre olmalı? Nasıl fiyat vermeliyiz? Birazda bunlardan bahsedelim.

Logo tasarımlarında fiyat belirleme ölçülerimiz şunlar olmalı;

-Yapılan logo tasarımı şirkete tam manasıyla uygun ve profesyonel anlamda istenileni karşılıyor mu?

-Logo tasarımı özgün mü ve üzerinde ne derece çalışıldı?

-Logo tasarımında alternatif sunuldu mu?

-Logo tasarımında, müşteri o logoyu gördüğünde hafızada yer edinilebilecek mi?

ve tabiki tasarımcı açısından bakıldığında ortaya konulan emek ve zaman…

Etiketler

Cengiz Ararat

Merhabalar ben Cengiz. Web ve Grafik tasarımcısıyım. Bildiğim şeyleri sizinle paylaşarak, bilmediğim şeyleri ise araştırıp öğrendikten sonra sitemde yayınlıyorum. E-ticaret firmasında web ve grafik tasarımcısı olarak çalıştım. Şimdi ise freelencer olarak firma ve kuruluşlara destek veriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün