-Sponsor Reklam-
-Sponsorlu Reklam-

Bad Rabbit Virüsü Nedir?

Bad Rabbit Virüsü Nedir?

Bad Rabbit virüsü nedir? İnternetin çağımızda yayılmasıyle beraber her geçen gün aslında yeni tehditlerde ortaya çıkmaya başladı. Bunlara çok örnek verebiliriz ama şuanda popüler olan bir fidye yazılımı olan BAD RABBİT

Bad Rabbit fidye yazılımı ilk olarak Rusya ve Ukrayna’da ortaya çıkmış ve ardından yavaş yavaş yayılmaya başladı. İlk olarak Rusya ve Ukrayna’da birçok devlet kurumunu hackleyerek fidye istemesiyle ortaya çıkan bu fidye yazılımının bilgisayara girmesi ise çok farklı bir yöntemle gerçekleşiyor. Birçok kullanıcının ve özellikle internet ile içiçe olan çalışanlar için bir tehdit olan bu fidye yazılımının bilgisayarınızla nasıl etkileşime girdiğini inceleyelim…

-Sponsorlu Reklam-

Bad Rabbit Fidye Yazılımı Bilgisayarlara Giriyor?

Bad rabbbit (Kötü Tavşan) fidye yazılımı şuanlık bilgilere göre Adobe güncellemesi olarak geliyor. Ne yazık ki Web ve Grafik Tasarımcıları için bu kötü bir haber. Bizler zaten Adobe uygulamalarıyla içiçe olduğumuz için ortada ciddi bir tehdit varmış gibi görünüyor.

Bad Rabbit fidye yazılımı güncellemeye izin verdikten sonra bilgisayarınıza sızıyor ve ardından ekranınız kararıp kırmızı bir yazıyla BAD RABBİT yazıyor. Bunun ardından ise size sunulan 48 saatlik zaman diliminiz başlıyor. Peki bu 48 saatlik dilimi neyi ifade ediyor? Onuda açıklayalım. 48 saatlik dilim sizin fidye yazılımını ortaya çıkarana ödeyeceğiniz fidye miktarının zamanını belirtiyor. Ödemeler ise bitcoin üzerinden gerçekleşiyor. Peki bu ücret ne kadar ve 48 saat içinde ödemezsek bizi ne bekliyor?

Bad Rabbit Virüsünde 48 Saatte Ödeme Yapılmazsa Ne Olur?

Bad rabbit fidye yazılımı sizden 48 saatlik zaman içinde 0,05 Bitcoin yani yaklaşlık olarak 300$ talep ediyor. Aktif hale geldikten sonra zaman sayacı geriye doğru harekete geçiyor. Geriye doğru gittikten 48 saat sonra yani 48 saat geçtikten sonra siz hala ödeme yapmamışsanız yazılım sizin ödeyeceğiniz fidye miktarını  iki katına çıkarıyor. Yani 0,10 Bitcoin (600$). Bazılarımız zaten bu fiyattan sonra bilgisayarlarımızı ölüme terk ederiz. Zaten benim pc bu kadar etmiyor gider yenisini alırım diye.

Bad Rabbit Türkiye Tehlikesi Var Mı?

Antivirüs yazılım şirketi Kaspersky Lab ise fidyeci virüsün Rusya ve Ukrayna’nın ardından Türkiye ve Almanya’ya saldırmaya başladığını duyurdu. Ancak Türkiye ve Almanya’ya yönelik saldırıların çok az olduğu da gelen bilgiler arasında. Ama bu artmayacağı anlamına gelmez. Bu yüzden şuanda çözümü olmayan bu fidye yazılımı hakkında dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz.

Etiketler

Cengiz Ararat

Merhabalar ben Cengiz. Web ve Grafik tasarımcısıyım. Bildiğim şeyleri sizinle paylaşarak, bilmediğim şeyleri ise araştırıp öğrendikten sonra sitemde yayınlıyorum. E-ticaret firmasında web ve grafik tasarımcısı olarak çalıştım. Şimdi ise freelencer olarak firma ve kuruluşlara destek veriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün